Lektira - Bijeli jelen
Autor: Klara Horvatović, 14. 12. 2012.

Vladimir Nazor

Bijeli   jelen

CJELINE: nema  cjelina

MJESTO   DOGAĐAJA: Zlatokosa   se   začas  nađe  u   bukovoj  šumici. Tu  je  bilo mračno  i  vlažno. Svuda  debela  mahovina  i  zelene paprati . Šareni  klobuci  otrovnih  gljiva  blistali  se  u  polutami. Negdje se čulo kako vrutak tiho žubori

VRIJEME  DOGAĐAJA:Zlatokosa se zibala na grani. Zora se rumenjela. Sunce je granjivalo na vrhu planine. Djevojčica je sada češljala drvenim češljem svoju dugu kosu. One guste vlasti sjale se kao zlato na vrhu stabla.

LIKOVI:

Anka (Zlatokosa), bijeli jelen Vitorog, medvjed Ljumo, lisac Striko, divlja svinja Kiso, vuk Ovčoder, divlja mačka Munjko,Gagarilo, Milica, Ćuko, lovci, orlić Gvozdekljun, Stjepan, srnče, košuta, Drago i njegovi roditelji, starac Luka, fra Anselmo.

Anka (Zlatokosa)-Glavni  lik  bajke ,uvijek  prisutna,ima  6  godina  malena,žuta  kao  vosak,mršava  kao  pile, odjelo  joj  razdrapano, lakti  goli,noge  bose. To  bijedno  siroče  nije  znalo  za  oca  i  za  majku, umriješe dok je Anka  bila  još  u  povojima. Odhranila  ju je i naučila čuvati  guske. Ona  se  bojala  jedne  od  tih  gusaka, mužjaka  Gagarila  zbogkojeg  se  izgubila  u  šumi. Provevši  u  šumi  u  ležaju  jelena  Vitoroga,dobila  je  čudesnu  moć  razumijevanja  životinja. Nadjenuše  joj  ime  Zlatokosa  jer  je  na  glavi imala dugu  grivu  koja  se  zlati  kao  i  brk  zrela   kukuruza.Rasla  je  u  šumi  skupa  s   bijelim    za  jelenom  i  vladala  u  šumi  kao  kakva  kraljica   udajom     za  Stjepana   postala  je  mama  i  izgubila  moć   sporazumijevanja   sa  životinjama.

Bijeli  jelen-Znatiželjan,voli  istraživati,ponos  i  radost  cijele  šume,lijep,bijeli jelen. On  i  Zlatokosa  odrastali  su  skupa. Kad  bijeli  jelen  naraste  i  dobi  krasno  rogovlje  postane  tužan  i  neveseo.

Jelen  Vitorog-Krasna  životinja, noge  mu  vitke  i  visoke, vrat  dug, uspravan, pokriven  malenom  grivom, na  glavi  mu  veliki  tvrdi  rogovi, Ankin  zaštitnik  u  šumi.

Košuta-Dobra  životinja, izranjena, krupnih  očiju, uplašena, majka  bijelog  jelena.

Medvjed  Ljumo-Velik, zdepast  medvjed, mrke  dlake  i  širokih  nogu,                                                                    star je  i  pametan  pa  je   glavar  zvjeradi.

Lisac   Striko-Lukavac, medvjedov   prvi   doglavnik  i  savjetnik.

Divlja   svinja   Kiso- tijelo joj  je  prekriveno  čekinjama, stanovnik  šume.

Munjko- Divlja  mačka  žute   dlake  s  tamnim  prugama  i  kitnjastim repom.

Vuk  Ovcoder-Velik  i  crn, dugih  zubi, imao  je  zločeste  oči  kao

Žeravice.

Ćuko- Najpametnija  životinja   u  šumi, ptica  bućaste  glave  i  zavinuta

kljuna.

Orlić  Gvozdekljun-Malen,pokriveni    sivkastim   pahuljicama, gladan.

Stjepan-Zoran  i  ponosan, dobar  i  milostiv, štiti  siromahe  i  nevoljnike  i  to  mu  je  velika   radost, zaljubljen, Zlatokosin  muž.

MiIica-Mala djevojčica koja je brala gljive u šumi,sretna kad ih ubere,a žalosna kad je košarica bila prazna.

Gagarilo-Gusak veći  i snažniji od Anke,morao je biti glavni,čak ga je i Anka morala slušati,volio se naguravati Anki.

OPIS DOGAĐAJA:Lijep,bijeli jelen trčao je iz šume. Rogovlje mu se zlatilo na glavi. Skakao je lagan kao pero preko grmova. Preskoči potočić,zaigra po poljani i stade ispod balkona. Digne glavu,zagleda se u Anku i počne tužno meketati. Ona nije mogla odoljeti. Potrči dolje. Stavi jelenovu glavu sebi na krilo i pogladi životinju po vratu i hrptu. Sestrice dođi u šumu!Govorio joj jelen. Ali ga ona nije razumjela ,jer nije više spavala u planinskom ležaju. Nije više mogla da govori sa šumskim životinjama. Nakiti mu rogovlje cvijećem, te se vrati k svatovima.

DA SAM JA PISAC:Knjigu bih završila kao književnik zato što je sretan kraj i što nas bajka uči da životinje,priroda i čovjek mogu biti prijatelj. Promjenila bih vuka Ovcodera jer je zao. Svoje prijatelje bih upoznala s likom Anke jer je dobra i rado pomaže.

OPIS  PRIRODE:   Kroz grane lješnjakove vidje daleke gore,plavetno nebo i zelena stabla. Sve je bilo svijetlo i veselo. Šuma je slatko mirisala. Negdje je daleko žuborio potok.

OSNOVNA MISAO DJELA:Čemu nas uči,što poručuje:bijeli jelen bajka je o djevojčici koja se izgubila u šumi i postala čovječje lane. Uči nas čovjek,priroda i životinje mogu biti dobri prijatelji . Osnovna misao djela je da riba ne može živjeti na stablu,a ptica ne može živjeti na dnu mora. Neka sve bude onako kako bi moralo biti. Neka se čovječje lane vrati ljudima,a jelenče jelenima. Vladimir Nazor nam tako poručuje da je najbolje da svatko bude tamo gdje pripada.