preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Vladimir Nazor" Adžamovci

Raspored informacija

 

Datumi održavanja informacija za prvo polugodište će se odvijati prema sljedećem rasporedu:

 

 

 


 

 


Preporuke za roditelje...

 

Nekoliko savjeta o odgoju djece!

 

 

KAKO DOBRO ODGOJITI SVOJE DIJETE?

 

Uspjeh u odgoju se može postići samo onda kada smo samokritični prema svojim odgojnim greškama, ako u dijete imamo povjerenja i ako ga volimo. Da bismo ga što prije osamostalili, moramo ga učiniti samostalnim, tj. moramo mu omogućiti da samostalno obavlja sve one obaveze koje, u skladu sa uzrastom, može samo obavljati. Uz to, dijete je potrebno hrabriti i ulijevati povjerenje u njegove vlastite sposobnosti. Po potrebi, treba mu i pomoći, ali nikad ne treba djetetove obaveze u cjelini preuzeti na sebe. Posljedice neispravnog odgoja se vide već u ranom djetinjstvu.

 

Pogrešan odgoj obeshrabruje dijete, čini ga nesamostalnim, koči njegov osjećaj za zajednicu i dovodi ga do toga da izbjegava dužnosti i rad.

Odgoj djeteta nije jednostavan posao, jer roditelj ima zadatak pripremiti dijete za život, što nije lagan zadatak.

 

Evo nekoliko kratkih savjeta koji će vam pomoći u odgoju:

+ pokažite djetetu što od njega očekujete, posebno ako se dijete susreće sa nepoznatim situacijama

* postavite granice u djetetovu ponašanju

+ budite dosljedni

* budite kratki i određeni u postavljanju svojih zahtjeva, te jasno djetetu dajte do znanja što je neprihvatljivo ponašanje

+ kada nešto kažete, onda to i mislite

* motivirajte dijete na suradnju – bolje reći djetetu što da učini, umjesto što da ne učini

+ ukoliko kažete NE, to znači da dijete treba odmah prestati sa tim ponašanjem

* sačuvajte NE za bitne stvari koje mogu ugroziti dijete, nemojte na svaki nestašluk vikati, djetetu objasnite što je prihvatljivo, a što ne smije činiti

+ nemojte moliti dijete da nešto napravi, već to od njega zahtijevajte

* umjesto kažnjavanja za stvari koje je dijete učinilo pogrešno, radije ga motivirajte kada se ponaša prema vašim očekivanjima

+ ne popuštajte pred plačem i zanovijetanjem djeteta, jer djeca vas neće shvaćati ozbiljno

* budite svom djetetu uzor za dobro ponašanje

+ olakšajte djetetu situacije planiranjem unaprijed, npr. pripremite ga za posjet zubaru

* budite dosljedni kod poštivanja riječi NE- ona mora uvijek ostati riječ za nepoželjno ponašanje

 

 

RODITELJSKA ULOGA U ODGOJU DJECE

 

Mnogi roditelji se često zapitaju da li je danas uopće moguć odgoj te koji je pravi put prema uspjehu kada je odgoj djece u pitanju.

Zadatak svakog roditelja je pripremiti dijete za njegovu budućnost, razvijati djetetov karakter i osobnost te zahtijevati od djeteta ponašanje prema kojem prihvaća običaje norme i vrijednosti društva u kojem živi.

U današnje vrijeme je vrlo teško pronaći pravi uzor u društvu. Kada se postane roditelj treba se zapitati koje moralne vrijednosti prenijeti na svoje dijete. Roditelj treba uspostaviti model ponašanja kroz pomaganje, poučavanje, pokazivanje i vođenje. Nije dobro djeci dati sve što požele i istovremeno od njih ne očekivati ništa, jer na taj način ih činimo nesretnima i nesigurnima.

 

 

 

Djetetu treba vaše vrijeme, pažnja i ljubav, a to se ne može kupiti niti očekivati da netko drugi iz vaše okoline to isto pruži vašem djetetu.

Rođenjem djeteta ne postaje se savršeni roditelj i ne postoje roditelji koji nikada ne griješe.  Griješiti je ljudski, a očekivane uloge i stereotipi o ulozi roditelja ponekad mogu stvoriti preveliki pritisak.

 

Svaki roditelj treba prihvatiti činjenicu da je nemoguće biti savršen, greške se događaju i na greškama učimo. Roditelji imaju emocionalnu, fizičku i financijsku moć nad djetetom i to se ne mijenja kroz cijelo odrastanje. Dijete se osjeća sigurno jer zna da uvijek ima netko tko će ga zaštititi. Svaki roditelj tu svoju „moć“ treba koristiti na pravi način, za dobrobit svoga djeteta. Treba se shvatiti da dijete treba ljubav i sigurnost, a ne samo punu sobu igračaka.

Suvremeni se roditelji ponekad boje strogoće koja je jako važna u svakodnevnom životu, ali treba biti umjereno provedena. Djetetu se trebaju postaviti jasne granice koje su dobro definirane, te se djetetu treba objasniti što se od njega očekuje, što mu je dopušteno, što mu je zabranjeno te koje su pozitivne, a koje negativne posljedice njegove suradnje.

 

Granice koje postavljamo djetetu treba definirati kao informaciju, a ne kao prijetnje prije pojave problema. Važno je da djeca rano shvate kako postoje granice i disciplina koje se trebaju poštovati. To im daje veću sigurnost nego pretjerano popuštanje, kod kojeg im je sve dopušteno. Jer djeca često iskušavanjem granice do koje smiju ići, odu predaleko. I tada je često strpljenju roditelja kraj.

 

Svaki roditelj treba biti dosljedan, držati se pravila koje je postavio, te izbjegavati da u određenim situacijama bude ekstreman, a u drugima previše popustljiv. Treba naći mjeru, jer danas biti roditelj nije lagan posao i potrebna je velika hrabrost za odgoj djeteta.

 

 

KAKO ODGOJITI ZDRAVO I ODGOVORNO DIJETE

 

Najvažnije pitanje svakog roditelja je kako odgojiti zdravo i odgovorno dijete. Svi roditelji pokušavaju naći pravi odgovor od momenta rođenja djeteta pa sve do dana kada se ono osamostali. Rizici da dijete krene lošim putem uvijek postoje i sa odgojem se ne kreće u određenim godinama, već od samog početka. Ovdje ćemo iznijeti nekoliko taktika koje vam mogu pomoći u svakodnevnom životu.

 

Izbacite televizor iz spavaće sobe - Televizori trebaju biti u zajedničkim obiteljskim prostorijama. Ukoliko je televizor u njihovoj spavaćoj sobi vi kao roditelj opće nemate nadzor što dijete gleda.

Također istraživanja su pokazala da djeca koja imaju televizor u svojim spavaćim sobama su sklonija debljanju jer je više gledaju, a istovremeno najčešće i nešto grickaju. I zadnje ali nezanemarivo; ukoliko postavite televizor u dječju sobu na taj način vi se otuđujete od djece te provodite manje vremena zajedno

 

Ograničite djetetu izbor - Neiskusan roditelj će upitati svog četverogodišnjaka što želi obući, međutim postavljanjem neodređenog pitanja svom djetetu dajete neograničen izbor te vjerojatno tako malo dijete će pokušati složiti inače nespojive kombinacije. Prava taktika je da djetetu posložite dvije odjevne kombinacije, te mu dati mogućnost izbora. Isto pravilo vrijedi kada dijete pitate za večeru, pitanje „Što želiš za večeru?“ zamijenite pitanjem „ Da li večeras želiš tjesteninu ili špinat?“

 

Nemojte se miješati u bratske i sestrinske svađe – Ne miješajte se u svađe svoje djece, osim ukoliko ne mislite da bi jedno drugo mogli ozbiljno ozlijediti. Međusobne svađe uče ih komunikacijskim vještinama, kao što je iznošenje zahtjeva, kompromis i obuzdavanje ljutnje. Ukoliko pak uočite da svađa ne prestaje, pošaljite ih u odvojene sobe dok se ne smire.

 

Uključite djecu u kućanske poslove - Dijete već sa navršene dvije godine može vam pomagati u kućanskim poslovima jer na taj način se uče odgovornosti te da ne uzimaju sve zdravo za gotovo. Djeca od 2-4 godine mogu sami pospremiti svoje igračke, mogu pomoći u postavljanju stola ili staviti prljavo rublje u koš za rublje. Djeca od 5-7 godina mogu pomoći u raspremanju stola, mogu isprazniti perilicu posuđa, usisati kuću ili pak obrisati prašinu. Djeca od 8-10 godina trebala bi znati sama pospremiti svoj krevet, pomoći vam iznijeti vrećice iz automobila nakon kupovine u kuću. Djeca starija od 11 godina su sposobna za  obavljanje gotovo svih kućanskih poslova. Većina djece te dobi već samostalno i sa užitkom mogu pripremiti jednostavan obiteljski obrok.

 

Razgovarajte o spolnim odnosima- djetetu adolescentske dobi dajte do znanja da mogu sa vama otvoreno razgovarati o spolnim odnosima bez straha od osuđivanja sa vaše strane.

 

Odredite pravila - Trebate odrediti pravila ponašanja te se tih pravila pridržavati.

 

Izbjegnite međusobno udaljavanje - Što su roditelji bliži sa svojom djecom u adolescentskoj dobi, ta djeca su manje sklona da skrenu sa pravog životnog puta. Pokušajte jednom tjedno sa svojim djetetom otići u kupovinu, kazalište ili na utakmicu.

 

Razgovarajte sa djecom o njihovoj budućnosti- Djeca starosti od deset godina su već dovoljno stara da počnu razmišljati o svojoj budućnosti te razumijevati vrijednost obrazovanja.  Istraživanja pokazuju da djeca koja mogu predočiti svoju budućnost manje sklona napraviti greške kao npr. prerana trudnoća ili neko kriminalno djelo.


Pristupna točka

>>Logo naše škole
>>VIRTUALNA KNJIŽNICA

>>Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
Oglasna ploča
Korisni linkovi
>>Dvije,tri o...

Vladimir Nazor rođen je 30. svibnja 1876. u Postirama na Braču. Na rodnome otoku polazio je pučku školu, u Splitu klasičnu gimnaziju s koje je prešao na sedmogodišnju realku, te maturirao 1894 godine. Studirao je prirodne znanosti, matematiku i fiziku u Grazu (Austrija) i jedan semestar u Zagrebu, a diplomirao 1902 godine. Počeo je raditi kao suplent u splitskoj gimnaziji, potom kao profesor u Zadru te od 1903. do 1918. godine u Istri (Pazin, Kopar i Kastav), koja je presudno obilježila njegovo stvaralaštvo. Dvije je godine u Zagrebu, a potom upravitelj dječjeg doma u Crikvenici, 1926. na Sušaku, ponovo u Crikvenici, a od 1931. opet u Zagrebu do umirovljenja 1933. Krajem 1942. odlazi s Ivanom Goranom Kovačićem u partizane. Obavljao je više političkih dužnosti u vrijeme i poslije rata (predsjednik ZAVNOH-a, predsjednik Sabora). Još 1919. godine postao je dopisni, a 1940. redovni član JAZU (Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti). Pisao je pjesme, prozu, kritike, eseje, feljtone i studije, prevodio i sastavljao antologije i školske udžbenike. Jedan je od najplodnijih i najpopularnijih naših međuratnih pisaca. Umro je u Zagrebu 19. lipnja 1949. Važnije su mu knjige:

Slavenske legende (Zadar, 1900.)Knjiga o kraljevima hrvatskijem (Zadar, 1904.)Veli Jože (Ljubljana, 1908.)Lirika (Zagreb, 1910.)Istarske priče (Zagreb, 1913.)Utva zlatokrila (Zagreb, 1916.)Medvjed Brundo (Zagreb, 1916.)Stoimena (Zagreb, 1916.)Priče iz djetinjstva (Zagreb, 1924.)Istarski gradovi (Zagreb, 1930.)Šarko (Zagreb, 1930.)Pastir Loda (Zagreb, 1939.)Zagrebačke novele (Zagreb, 1942.)Putopisi (Zagreb, 1942.)  

CMS za škole logo
Osnovna škola "Vladimir Nazor" Adžamovci / S. Radića 3, HR-35422 Adžamovci / os-vnazor-adzamovci.skole.hr / ured@os-vnazor-adzamovci.skole.hr
preskoči na navigaciju