INTERNET

Internet je najveća svjetska mreža računala koja nam pruža razne usluge.

Za koristenje mrežnih usluga potrebna nam je mrežni preglednik.

Mrežnik preglednik je program koji omogučuje pregledavanje mrežnih stranica, a možeš ga koristiti na osobnom računalu, tabletu ili mobitelu.

internet : https://hr.wikipedia.org/wiki/Internet

pitanja za ponavljanje.docx

Internet i mrežne tražilice

Što su zapravo mrežne tražilice?

Mrežne tražilice su specijalizirane mrežne stranice čija je glavna funkcija traženje informacija koje su pohranjene na internetu.

Glavne i najpoznatije mrežne tražilice koje poznajemo su: GoogleYahoo i BingGoogle je američka multinacionalna tvrtka specijalizirana za mrežne usluge i proizvode, osnovana 2004. godine (Larry Page, Sergey Brin). Yahoo je američko javno društvo koje nudi usluge na internetu kao mediju diljem svijeta, osnovano 1994. godine (Jerry Yang, David Filo), a Bing je servis pretraživanja interneta tvrtke Microsoft, osnovan 2009. godine (Steve Ballmer).

U ovom videu možete pogledati kako funkcioniraju tražilice.

Pitanja za ponavljanj1.docx

Što se jednom objavi na mreži-ostaje na mreži zauvijek!

Ne zaboravi na činjenicu da sve što se jednom objavi na mreži - ostaje uvijek na mreži!

U online svijetu biramo sami kako ćemo se predstaviti, što će mo objaviti i na koji način. Također biraš sam koliko ćeš i kakvih informacija ostaviti o sebi i o drugima.

Postoje ljudi koji samo čekaju da objaviš nekakvu zlonamjernu informaciju kako bi mogli iskoristiti protiv tebe, zato DOBRO RAZMISLI prije nego li bilo što objaviš.

yes https://zimo.dnevnik.hr/clanak/cuvajte-osobne-podatke-pogotovo-djece-sto-jednom-objavimo-na-internetu-tamo-i-ostaje---486829.html

• na poveznici možete vidjeti preporuke djeci i mladima na internetu kao i savjete za roditelje kako zaštititi svoje djete

MUDROST ZA VIRTUALNU SIGURNOST

• ovdje možete pronaći 14 pravila kako za virtualnu sigurnost