RITAM TAM-BAJKA O RITMU

Autor: Kristian Lalić, 16. 11. 2017.

RITAM TAM-BAJKA O RITMU

U srpnju ove godine naša se škola prijavila za projekt ˝ Ruksak pun kulture˝ koji već treću godinu za redom organizira Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Ruksak (pun) kulture dio je kulturne politike Vlade Republike Hrvatske za vrtiće, osnovne i srednje

škole. Djeca od tri godine i učenici od 6 do 18 godina korisnici su ovoga Programa. Riječ je o

zajedničkoj inicijativi Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja i zajedničkom

ulaganju područja obrazovanja i područja kulture na državnoj razini. Ruksak (pun) kulture zajednički

je poduhvat obrazovnog i kulturnog sektora na nacionalnoj i lokalnoj razini, a da su pritom uključene

sve županije i općine.

U samom sadržaju projektne dokumentacije naveli smo da kulturno-umjetnički sadržaji nisu u dovoljnoj mjeri dostupni našim učenicima obzirom da živimo u maloj sredini.

Kao otežavajuću okolnost naveli smo i slabije financijske mogućnosti nekih naših učenika.

Program školskim i predškolskim  ustanovama omogućava dostupnost i približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, razvijanje njihovog kreativnog obrazovanja te senzibilizira djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture i omogućuje pristup svim vrstama umjetnosti i kulture. Program omogućava djeci i mladima upoznavanje s umjetničkim i kulturnim djelima, odnosno izričajem visoke kvalitete i profesionalnih standarda, pokrivajući široko područje:

 izvedbene umjetnosti;

 vizualnu umjetnost;

 filmsku umjetnost;

 književnost;

 kulturnu baštinu, sve inovativne kulturne prakse.

Nakon uspješno napisanog projekta našli smo se među školama koje su odabrane za provedbu navedenih aktivnosti.

U petak, 10. 11. u našoj školi ugostili smo Studio za suvremeni ples Zagreb koji su nam izveli predstavu RITAM TAM-Bajka o ritmu. Priča je to o malom biću koje je naše učenike razredne nastave odvelo na putovanje u šumu, u grad i na kraju u svemir.

Priča je ispričana glazbom, ritmom i pokretom, što je posebno zainteresiralo naše učenike koji nisu imali priliku gledati slične predstave.

Nakon predstave 25 učenika je sudjelovalo na radionici na kojoj su se učenici kroz glazbu i pokret prisjetili sadržaja predstave.

To je bila prilika da učenici razvijaju osjećaj za ritam, ljubav prema pokretu i glazbenoj umjetnosti. Učenici su bili oduševljeni i aktivno su sudjelovali u predstavi.

Na satu razrednika učenici 2. Razreda  pisano su izrazili svoje dojmove:

Marko Valentić – Meni se jako svidjela kazališna predstava zato jer je bila zanimljiva i kada su glumci plesali i kad su radili zvijezde i kolutove.

Petra Oršulić – Meni se svidjelo kada su plesali i kada su pravili trikove  i kada je Ritam Tam krenuo u grad. A u radionici kada smo plesali smo se razgibavali.