Učimo od starijih – projekt PŠ Laze

Autor: Maja Marjanović, 18. 10. 2016.

Učimo od starijih projekt je područne škole Laze u koji su uključeni učenici od 1. do 4. razreda, njihove učiteljice Maja i Jelena, kao i roditelji učenika i mještani sela Laze. Projektom smo objedinili period od obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba, Dječjeg tjedna do obilježavanja Dana kruha i Dana hrane. Različite projektne aktivnosti provodili smo kroz dva tjedna u mjesecu listopadu. Početne aktivnosti bile su dogovori s učenicima kako provesti aktivnosti, nadalje su oni obavijestili svoje roditelje i mještane o cilju projekta. Cilj ovog projektom je potaknuti učenike na očuvanje tradicijskih poslova njihovog kraja, kao i volonterske aktivnosti i međugeneracijska solidarnost.

I krenuli smo s provedbom projekta kroz radionice:

KRPANJE – izrada ukrasnih tabletića i lutki od krpe

- posjetili baku Gabrijele Juraković

- baka je demonstrirala vještinu krpanja i izrade lutki od krpe                      - učenici su fotografirali, bilježili, isprobali i zapamtili način rada

ČEJALO – odvajanje korijena perja i stvaranje pahulja perja, punjenje jastuka za učionicu, izrada „kefica“ od guščjeg perja za mastiti pleh

- posjetili baku Ane Babić

- baka je demonstrirati ove vještine

- učenici su fotografirali, bilježili, isprobali i zapamtili način rada

KOVANJE KOSE, PEČENE „PUC“ KOKICE NA STARINSKI NAČIN, PRIPREMA DOMAĆEG KRUHA, MLJEVENJE KAVE NA MLINAC - oštrenje kose i priprema za rad u livadi, pečenje kokica na peći, potrebni sastojci i priprema kruha,  izgled kave u zrnu i poslije mljevene

- posjetili obitelj Anamarije i Tomislava Grganić

- djed i mama demonstrirali vještine

- učenici su fotografirali, bilježili, isprobali i zapamtili način rada

ZAVRŠNA AKTIVNOST – posjetili smo starije i nemoćne osobe u selu, razgovarali s njima, fotografirali se i recitirali im pjesme naučene u školi

Projektnim aktivnostima korelirali smo više tema Građanskog odgoja i obrazovanja te realizirali zaplanirane ciljeve.

Maja Marjanović, učiteljica